مشاهده همه 6 نتیجه

خرید عمق سنج در انواع مختلف

عمق سنج معمولی به ابزار اندازه گیری دقیقی اطلاق می شود که توسط مهندسان مکانیک، مهندسان ساخت و ساز و ماشین آلات از جمله برای به دست آوردن دقیق اندازه گیری عمق حفره حفر شده، فرورفتگی، سوراخ، شیار یا سایر دهانه های مشابه استفاده می شود. در زیر سطح یک ماده ایجاد می شود. سطح ماده نمایانگر صفحه مرجعی است که اندازه گیری عمق توسط دستگاه بر اساس آن انجام می شود. برای اصلاع از قیمت و خرید عمق سنج ( کولیس عمق سنج اینسایز ) از ابزار آذری اقدام کنید.

عمق سنج ها از نظر کاربری

لازم به ذکر است که اصطلاح عمق سنج ممکن است به چندین نوع جایگزین از محصولات نیز اشاره داشته باشد. یک جایگزین، نوع نمایشگر و نمایشگر فشار است که می تواند برای نشان دادن سطح فشار مربوط به عمق معینی از غوطه ور شدن در آب استفاده شود. دستگاه هایی از این نوع اغلب به عنوان عمق سنج غواصی شناخته می شوند و توسط غواصان برای ثبت فشار مربوط به سطوح غواصی استفاده می شوند. استفاده دیگر از اصطلاح عمق سنج با کاربردهای پزشکی مرتبط است و عمق سنج جراحی یا ارتوپدی نامیده می شود. این ابزار معمولاً در موقعیت‌هایی استفاده می‌شود که لازم است عمق سوراخ‌های حفر شده روی استخوان‌ها را برای محکم کردن ایمپلنت‌ها یا سایر کاربردهای جراحی مشابه اندازه‌گیری کرد. تعادل این مقاله در درجه اول فقط بر روی نوع قبلی عمق سنج، یعنی ابزار مورد استفاده در مترولوژی ماشینکاری تمرکز می کند.

انواع عمق سنج

در فضای مترولوژی ماشینکاری، چندین نوع مختلف عمق سنج موجود است. انواع اولیه عبارتند از:

 • عمق سنج آنالوگ (شماره گیری).
 • عمق سنج دیجیتال
 • میکرومترهای عمق سنج
 • خط کش های عمق
 • عمق سنج به سبک ورنیه

عمق سنج‌های آنالوگ یا شماره‌گیر دارای نشانگر مکانیکی و نشانگر سوزنی برای نشان دادن اندازه‌گیری عمق روی صفحه هستند.

عمق سنج های دیجیتال که عمق سنج های الکترونیکی نیز نامیده می شوند، به جای صفحه نمایش و نشانگر سوزنی استفاده شده با عمق سنج های صفحه نمایش دیجیتالی که مستقیماً عمق اندازه گیری شده را نشان می دهد، تعداد معینی از ارقام را نشان می دهند. از آنجایی که از یک صفحه نمایش الکترونیکی استفاده می شود، برای تامین انرژی این ابزار به یک منبع تغذیه )معمولاً یک باتری ( نیاز است.

میکرومترهای عمق سنج یک اندازه گیری عمق را ارائه می دهند و دارای یک رگه هستند که می توان آن را چرخاند تا صفحه دوک را به داخل دهانه فرورفته حرکت دهد تا زمانی که با پایین سوراخ تماس پیدا کند. انگشتانه و آستین روی میکرومتر عمق سنج با موارد موجود در میکرومتر استاندارد یکسان است و خواندن مقدار عمق نیز به همین روش انجام می شود.

خط کش های عمق، که به آن ها عمق سنج نیز گفته می شود، شکل ساده تری از عمق سنج هستند که دارای یک ترازو یا خط کش مدرج مستقیم است که به پیچ قفلی چسبانده شده است که می توان آن را بالا و پایین برد تا عمق را به دست آورد. برخی از مدل‌های خط‌کش عمق به کاربر اجازه می‌دهند جهت مقیاس را نسبت به صفحه سطح پایه بچرخاند، بنابراین می‌توان از آن برای اندازه‌گیری عمق دهانه و همچنین موقعیت زاویه‌ای آن استفاده کرد. وضوح خط کش های عمق معمولا کمتر از سایر انواع عمق سنج است.

عمق سنج های سبک ورنیه از مفهوم مقیاس ورنیه مانند آنچه در کالیبر ورنیه استفاده می شود استفاده می کنند. استفاده از مقیاس ورنیه به اپراتور اجازه می دهد تا با استفاده از درونیابی مکانیکی از مقیاس ورنیه در برابر مقیاس اصلی، دقت بیشتری از خوانش های عمق را به دست آورد. ترازوهای ورنیه امکان اندازه گیری دقیق را بدون نیاز به افزودن علامت های درجه بندی اضافی بر روی ترازو اصلی فراهم می کنند که در برخی مواقع ابزار را ناخوانا می کند.

مشخصات و اندازه های عمق سنج ها

هنگام انتخاب یک عمق سنج، چندین مشخصات و ویژگی کلیدی وجود دارد که باید قبل از انتخاب یک نوع یا مدل خاص به آنها توجه کرد. موارد زیر مشخصات معمولی را نشان می دهند، اما متوجه می شوند که برخی از مشخصات ممکن است بسته به نوع خاصی از عمق سنج در نظر گرفته شده متفاوت باشد.

 • طول پایه – اندازه پایه را نشان می دهد، که بخشی از گیج عمق است که بالای شکاف باقی می ماند و نشان دهنده صفحه مرجع برای اندازه گیری است.
 • شمارش میله های اندازه گیری – برخی از مدل های عمق سنج به چندین میله قابل تعویض مجهز هستند که به ابزار اجازه می دهد برای اندازه گیری دامنه وسیع تری از عمق فرورفتگی استفاده شود. برای مدل‌هایی با میله‌های موجود که ممکن است تعویض شوند، بررسی کنید که انتخاب میله با عمق تخمینی اندازه‌گیری شده مطابقت دارد.
 • قطر میله اندازه گیری – نشان دهنده اندازه میله اندازه گیری است که برای به دست آوردن اندازه گیری باید بتواند در شکاف قرار گیرد. برای خط کش های عمق و انواع دیگر عمق سنج ها که از قاعده یا مقیاس مدرج استفاده می کنند، عرض و ضخامت مقیاس یک اندازه گیری معادل برای در نظر گرفتن است.
 • حداکثر عمق اندازه گیری – نشان دهنده بزرگترین مقدار عمقی است که دستگاه قادر به اندازه گیری آن است. برای گیج‌هایی با میله‌های قابل تعویض، این مقدار ممکن است بسته به میله‌ای که برای استفاده انتخاب می‌شود، بسیار متفاوت باشد.
 • رزولوشن – اندازه مقدار عمق افزایشی است که می‌تواند مقیاس عمق سنج، مانند 0.0010، 0.0015، یا 0.0005 را بخواند. رزولوشن به نوع سنج انتخاب شده بستگی دارد، با خط کش های عمق که وضوح کمتری نسبت به عمق سنج های دیجیتال یا میکرومترهای عمق سنج ارائه می دهند. ابزارهای دیجیتال دارای یک مقدار وضوح هستند که با تعداد ارقام نمایش داده شده و کمترین رقم نشان داده شده تعیین می شود.
 • محدوده شماره گیری – برای عمق سنج های نوع شماره گیری، محدوده شماره گیری دو مقدار شدید عمق را همانطور که روی صفحه نشان داده شده است نشان می دهد. عمق سنج های دیجیتال ممکن است محدوده ای را گزارش کنند که در آن اندازه گیری نشان داده می شود، اما محدوده ممکن است از تعداد ارقام در قسمت نمایش استنباط شود.
 • مقیاس اندازه‌گیری – اندازه‌گیری‌های عمق سنج معمولاً در مقادیر اینچ یا متریک (میلی متر) نشان داده می‌شوند، با برخی از مدل‌ها هر دو گزینه مقیاس را ارائه می‌دهند.

هنگامی که به اندازه یک عمق سنج اشاره می شود، معنای معمول محدوده صفحه ای است که مقادیر عمق روی آن نمایش داده می شود یا حداکثر عمق مجاز همانطور که در بالا تعریف شده است.

کاربردهای عمق سنج و انواع دیگر

استفاده اولیه از عمق سنج های ذکر شده در این بخش برای اندازه گیری دقیق ابعاد عمق در کاربردهای ماشینکاری و تولید است.

خارج از کاربرد مترولوژی ماشینکاری، انواع دیگر عمق سنج ها در کاربردهای پزشکی به عنوان ابزار جراحی (عمق سنج جراحی یا ارتوپدی)، و برای نظارت بر عمق غواصان (عمق سنج غواصی) استفاده می شود. همچنین عمق سنج هایی با دقت پایین تری مانند اندازه گیری آج باقی مانده روی لاستیک های خودرو (سنج عمق آج لاستیک) یا بررسی عمق رزوه های بریده شده روی بست های رزوه ای (عمق سنج رزوه) استفاده می شود. ابزارهای دیگر با نام مشابه برای کاربردهای تخصصی مانند حفظ شن کش، زاویه صفحه بالا و طول برش اره های زنجیری استفاده می شوند. و در آخر، برخی از سنجنده های سطح آب که برای نظارت بر عمق سطح دریا در چرخه های جزر و مد مختلف استفاده می شوند، گاهی اوقات عمق سنج نیز نامیده می شوند.

قیمت و خرید انواع عمق سنج ( کولیس عمق سنج اینسایز)

این بخش مروری کوتاه بر عمق سنج ها از جمله اینکه چه هستند، انواع، مشخصات کلیدی و اندازه ها ارائه می کند. برای مطلع شدن قیمت انواع عمق سنج می توانید از سات ما بازدید کنید. برای خرید عمق سنج های اینسایز با قیمت مناسب از ابزار آذری که در کمترین زمان ممکن جلوی درب منزل خود تحویل خواهید گرفت.