مشاهده همه 3 نتیجه

کولیس ساعتی یا عقربه ای

کولیس های ساعتی شبیه کولیس ورنیه هستند اما دارای یک عدد سنج هستند که امکان خواندن آسان تر را فراهم می کند. آنها از مکانیزم قفسه و پینیون استفاده می کنند، جایی که یک قفسه دندانه دار برای انتقال حرکت خطی (از لغزنده) به حرکت چرخشی (اشاره گر یا عقربه روی صفحه) استفاده می شود.

کولیس های ساعتی به اندازه کولیس های ورنیه دقیق هستند، برای هر درجه بندی صفحه 0.001 اینچ یا 0.02 میلی‌متر است. هنگام خواندن کولیس ساعتی یا همان عقربه ای، کاربر قبل از اینکه اندازه گیری گیج شماره گیری را برای اندازه گیری کامل اندازه گیری کند، مقیاس را روی پرتو اصلی می خواند.

کولیس های ساعتی علاوه بر خوانایی آسان تر از نمونه ورنیه خود، به دلیل آنالوگ بودن و عدم نیاز به باتری مانند کولیس دیجیتال خود، ماندگاری بالایی نیز دارند. با این حال، کولیس‌ های ساعتی محدوده اندازه‌گیری وسیعی ندارند، به طوری که 12 یا 300 میلی‌متر حداکثر برد معمولی موجود است، اگرچه نسخه‌های بسیار بلند 18 و 24 اینچی اکنون در دسترس هستند.

با توجه به مکانیسم قفسه و پینیون که در برابر ورود مواد خارجی حساس است و ممکن است ناهماهنگ شود، کالیپرهای صفحه باید مرتبا تمیز و کالیبره شوند.

از معروفترین برندهای بازار در زمینه تولید کولیس ساعتی می توان به کولیس اینسایز و کولیس میتوتویو اشاره کرد.