مشاهده همه 8 نتیجه

کولیس ساده 15 سانتی اینسایز 1220-1502

899,000 تومان

کولیس ساده 20 سانتی اینسایز 1205-2002s

1,390,000 تومان

کولیس ساده 30 سانتی اینسایز 1205-3002s

2,400,000 تومان

کولیس ساده 50 سانتی اینسایز 1214-500

5,780,000 تومان

کولیس ساده 60 سانتی اینسایز 1214-600

6,690,000 تومان

کولیس ساده میتوتویو 15 سانتی متر مدل 530-312

2,600,000 تومان

کولیس ساده میتوتویو 20 سانتی متر مدل 530-118

1,730,000 تومان

کولیس ساده میتوتویو 30 سانتی متر مدل 530-119

4,000,000 تومان

استفاده از کولیس ورنیه و کاربردهای آن عمدتاً بر روی امکان اندازه گیری فاصله بین دو طرف یک سطح متمرکز است. ابعاد داخلی و خارجی و حتی ارتفاع یک جسم را می توان با دقت یک صدم میلی‌متر با استفاده از کولیس ورنیه اندازه گیری کرد. علاوه بر این مدل از کولیس شما می توانید کولیس دیجیتال و کولیس ساعتی را از سایت ما خریداری کنید.

کولیس ورنیه چیست؟

کولیس های ورنیه ابزاری هستند که برای محاسبه اندازه گیری های خطی دقیق استفاده می شوند. به زبان ساده، فاصله خطی مستقیم بین دو مکان را محاسبه می کند. ممکن است به اندازه یک قطب نما با نقاطی که به داخل یا خارج اشاره می کنند، اساسی باشد.

نوک های کولیس ابتدا به گونه ای تنظیم می شوند که در نقاطی که باید اندازه گیری شوند قرار می گیرند، سپس کولیس خارج می شود و فاصله بین نوک ها با خط کش اندازه گیری می شود.

همچنین ممکن است از کولیس ورنیه برای اندازه گیری قطر اجسام دایره ای و استوانه ای با قرار دادن فک های کولیس در هر طرف محیط استفاده شود. کولیس ورنیه یک مورد بسیار مهم است که باید در جعبه ابزار خود داشته باشید.

کولیس های ورنیه از یک فلس اولیه با یک فک در یک انتها ساخته شده اند. فک دیگری روی ترازو اصلی می لغزد و ترازو ورنیه را در خود جای می دهد. هنگامی که دو فک با هم تماس پیدا می کنند، صفرهای مقیاس اصلی و مقیاس ورنیه باید در یک راستا قرار گیرند. اگر دو صفر برهم نباشند یک اشتباه مثبت یا منفی صفر وجود خواهد داشت.

چگونه از کولیس ورنیه استفاده کنیم؟

معمولاً برای اندازه گیری قطر اجسام مدور از کولیس ورنیه استفاده می شود. فک های گرد کولیس ورنیه دقیقاً متناسب با محیط اجسام گرد است. کولیس ورنیه دارای دو فک است: فک اصلی ثابت و فک متحرک.

مقیاس اولیه اندازه گیری ها را بر حسب میلی‌متر نشان می دهد. برخلاف ابزار معمولی، کولیس ورنیه می تواند مقادیر تا 0.001 سانتی‌متر را به دقت اندازه گیری کند. برای اندازه گیری دقیق از کولیس ورنیه استفاده می شود.

قسمت های مختلف کولیس ورنیه

 1. ترازو اولیه: از یک نوار فلزی فولادی ساخته شده است که در یک لبه به سانتی‌متر و در لبه دیگر اینچ درجه بندی می شود. دارای هر دو فک اندازه گیری داخلی و خارجی است. هنگامی که 2 فک تماس را به ارث می برند، صفرهای مقیاس کانونی و همچنین ورنیه باید در یک راستا قرار گیرند. اگر دو صفر برهم نباشند یک اشتباه مثبت یا منفی صفر وجود خواهد داشت.
 2. مقیاس ورنیه: روی نوار، یک ترازو ورنیه می لغزد. نگهدارنده اجازه می دهد تا در هر موقعیتی بسته شود. 0.9 سانتی‌متر به 10 قطعه مساوی در مقیاس ورنیه تقسیم می شود.
 3. فک های اندازه گیری بیرونی: فک های اندازه گیری بیرونی به گرفتن ابعاد بیرونی جسم کمک می کنند.
 4. فک های اندازه گیری داخلی: فک های اندازه گیری داخلی به گرفتن ابعاد داخلی یک جسم کمک می کنند.
 5. نگهدارنده: نگهدارنده به نگه داشتن آیتم در فک های کولیس های ورنیه کمک می کند.
 6. شاخک اندازه گیری عمق: شاخک اندازه گیری عمق به تعیین عمق یک آیتم کمک می کند.

موارد استفاده از کولیس ورنیه

کاربرد اصلی کولیس ورنیه اندازه گیری فاصله بین دو طرف مقابل یک سطح است. ما می توانیم ابعاد داخلی و خارجی و همچنین ارتفاع یک جسم را دقیقاً اندازه گیری کنیم. وضوح آن یک دهم میلی‌متر است.

موارد استفاده از کولیس ورنیه و کاربردهای آن در زیر ذکر شده :

 • بخش آموزش و پرورش
 • آزمایشگاه های علوم
 • اهداف پزشکی
 • صنایع فولاد
 • صنایع هوافضا

کاربرد کولیس ورنیه در بخش آموزش

یکی از رایج ترین کاربردهای این دستگاه در این بخش می باشد. برای بررسی انبساط مواد در نتیجه تغییرات دما به منظور تعیین ویژگی های آنها استفاده می شود.

برای اندازه گیری قطعات مختلف تجهیزات به منظور قرار گرفتن مناسب آنها استفاده می شود. آنها همچنین برای اندازه گیری موارد منظم و نامنظم از داخل یا خارج مفید هستند.

استفاده از کولیس ورنیه در آزمایشگاه های علوم

کولیس های ورنیه برای کارهای مختلف در آزمایشگاه های علمی استفاده می شود. به عنوان مثال، برای بررسی تأثیر تغییرات دما در فلزات مختلف با ویژگی های شیمیایی متفاوت.

کولیس های ورنیه همچنین برای اندازه گیری دقیق چیزهایی که برای اتصال دو بخش از دو جسم مورد نیاز هستند و به دقت بالایی نیاز دارند، استفاده می شود.

کولیس ورنیه برای کاربردهای پزشکی استفاده می شود

از آنجایی که ابعاد تجهیزات پزشکی برای مصارف پزشکی باید با بیشترین دقت اندازه گیری شود، ابزارهای جراحی در صنعت پزشکی از کولیس ورنیه استفاده می کنند.

از آنجایی که اندازه ابزارها به منظور بهینه بودن برای جراحی اندازه گیری شده است، صنایع پزشکی و جراحی به شدت به این تجهیزات متکی هستند.

دقت در اینجا مهم است زیرا هر ابزاری حتی به تغییرات جزئی بسیار حساس است و باید به دقت اندازه گیری شود تا در یک محیط بسیار پیچیده کار کند.

کولیس ورنیه مورد استفاده در بخش فولاد

استفاده از کولیس ورنیه در هنگام تولید یا بازرسی ابعاد یک محصول جانبی برای تضمین برآورده شدن الزامات لازم اکیداً توصیه می شود. برای تعیین طول، عرض و حتی ارتفاع چیزهای مختلف استفاده می شود.

برای اندازه گیری سوراخ ها، عرض لوله ها، دور مهره های فلزی و غیره مفید است. کولیس ورنیه یک ابزار ضروری در صنعت فولاد است. برای تعیین ابعاد داخلی و خارجی اقلام ساخته شده از فولاد استفاده می شود. همچنین برای تعیین ضخامت اقلام فولادی در اشکال مختلف استفاده می شود.

استفاده از کولیس ورنیه در بخش هوافضا

تجارت هوانوردی بر دقت مطلق متکی است. حتی یک تغییر جزئی در اندازه یک شی می تواند فاجعه آمیز باشد. استفاده از این گجت در اینجا تضمین کننده رعایت معیارهای ایمنی و همچنین دقت در استفاده از قطعات کوچک است که به پرواز کمک می کند.

بدون شک، بخش هوافضا نیاز به دقت بالایی دارد. حتی یک تغییر جزئی در ابعاد یک جسم می تواند آسیب قابل توجهی به آن و محیط اطراف آن وارد کند. برای رفع چنین آسیب های سیستمی، چندین نوع کولیس ورنیه با خوانش دقیق بالا، مانند کولیس های شماره گیری دیجیتال، استفاده می شود.

کولیس ورنیه: دقت اندازه گیری

تفاوت بین بزرگترین و کوچکترین قرائت اندازه گیری، حداکثر ظرفیت کولیس ورنیه را تعیین می کند. به طور معمول، تمام طول مقیاس اولیه کولیس ورنیه است. محدوده استاندارد کولیس های ورنیه 300 میلی‌متر است. با این حال، کولیس های ورنیه رده پایین‌تر نیز در بازار موجود است.از معروفترین برند کولیس می توان کولیس اینسایز و کولیس میتوتویو را نام برد

کاربردهای کولیس ورنیه:

 • ما می توانیم طول میله، قطر یک کره و قطر بیرونی یک استوانه توخالی را با فک های بیرونی ورنیه اندازه گیری کنیم.
 • از فک داخلی می توان برای اندازه گیری ابعاد داخلی مانند قطر داخلی لوله، مهر و موم و واشر استفاده کرد.
 • عمق یا طول بطری یا بشر را می توان با استفاده از ساقه اندازه گیری کرد.
 • اندازه گیری ضخامت قطعه کار
 • برای اندازه گیری قطر شفت، ابعاد راه کلید، طول شفت.
 • برای اندازه گیری شکاف ها.
 • کولیس ورنیه بر اساس این مفهوم عمل می کند که وقتی از دو ترازو یا تقسیم با اندازه های کمی متفاوت استفاده می شود، از تفاوت بین آنها برای بهبود دقت اندازه گیری استفاده می شود.

مزایای:

 • تقویت از طریق طراحی انجام می شود و به قطعاتی که در طول زمان سایش می شوند متکی نیست.
 • درون یابی در خواندن ممکن نیست، چه رسد به الزام.
 • تنظیم صفر آسان است.
 • هیچ محدودیت نظری برای محدوده مقیاس وجود ندارد.

معایب:

 • معایب اصلی در ابزارهایی است که از ورنیه استفاده می شود.
 • قابلیت اطمینان خواندن معمولاً به ناظر بستگی دارد.
 • هیچ راهی برای تنظیم برای هر گونه خطا به جز تنظیمات صفر وجود ندارد.

استفاده از کولیس ورنیه یک موضوع ضروری برای یک دانش آموز از نظر امتحان هیئت مدیره است. این بخشی از فصل 2 در فیزیک است که “واحدها و اندازه گیری ها” است. این فصل اهمیت واحدها و اندازه‌گیری‌ها و اندازه‌گیری‌های زمان، طول و غیره را مشخص می‌کند.

سوالات متداول بر اساس موارد استفاده از کولیس ورنیه

تفاوت بین ورنیه و کولیس چیست؟

کولیس وسیله‌ای است که برای اندازه‌گیری ضخامت دو سطح یک جسم استفاده می‌شود، در حالی که ورنیه نوعی مقیاس ثانویه است که دارای درجه‌بندی‌های کوچک‌تر (برای اندازه‌گیری‌های دقیق) نسبت به مقیاس اولیه یک ابزار اندازه‌گیری است. مقیاس ورنیه بین فارغ التحصیلی مقیاس بزرگتر قرائت می شود.

انواع مختلف کولیس ورنیه چیست؟

طبق استانداردها سه نوع کولیس ورنیه وجود دارد.

نوع اول کولیس دارای فک هایی در دو طرف برای اندازه گیری های داخلی و خارجی و همچنین عمق‌سنج است. این کولیس‌های ورنیه معمولاً از فولاد ساخته می‌شوند.

نوع دوم کولیس ورنیه دارای فک های مجزا برای اندازه گیری بیرونی و داخلی نمی باشد. دارای یک جفت فک برای اندازه گیری ابعاد بیرونی و داخلی می باشد. صورت های اندازه گیری فک های نوع دوم کولیس ورنیه ممکن است اندازه گیری های بیرونی و داخلی را انجام دهد.

نوع سوم کولیس ورنیه مشابه نوع دوم است. تنها وجه تمایز آن این است که دارای لبه چاقویی است که ممکن است برای علامت گذاری استفاده شود.

هنگام استفاده از کولیس ورنیه چه اقدامات احتیاطی باید رعایت شود؟

فک های باریک‌تر کولیس ورنیه برای اندازه گیری قطر داخلی جسم استفاده می شود. قطر بیرونی با استفاده از فک های اصلی اندازه گیری می شود.
مقیاس ورنیه : کولیس دارای مقیاس اصلی ثابت و مقیاس کشویی (ورنیه) است. علاوه بر این، مقیاس ورنیه شامل یک برچسب حکاکی شده است که مقداری را که نشان می دهد.
باز کردن قفل پیچ: برخی از انواع کولیس ورنیه دارای پیچ قفل کننده هستند. قبل از استفاده از کولیس ورنیه، مطمئن شوید که پیچ ها باز هستند. باز کردن قفل پیچ نیاز به چرخش در خلاف جهت عقربه های ساعت دارد.

چگونه از کولیس ورنیه استفاده کنیم؟

پاسخ مقیاس ورنیه برای اندازه گیری طول یک جسم یا قطر بیرونی یک جسم استوانه ای استفاده می شود.

دارای یک مقیاس اصلی و یک مقیاس کوچکتر به نام مقیاس ورنیه است که روی مقیاس اصلی می لغزد. این ابزار دارای دو جفت فک است که برای نگه داشتن اجسام اندازه گیری استفاده می شود.

جسمی که باید اندازه‌گیری شود، بین دو فک در طول برای اندازه‌گیری طول ثابت می‌شود. در صورت اندازه گیری قطر، سمت استوانه ای جسم باید بین دو فک ثابت شود. برای اندازه‌گیری قطر داخلی یک جسم استوانه‌ای، آن شی باید روی فک‌های بالایی کوچک‌تر ثابت شود و فک‌ها دیواره‌های داخلی جسم را لمس کنند.

 • برای به دست آوردن اندازه گیری صحیح با کولیس ورنیه، ابتدا باید کمترین تعداد ابزار را پیدا کنیم. همچنین باید خطای صفر ابزار را تعیین کنید.
 • قرائت مشاهده شده قرائت مقیاس اصلی اضافه شده به حاصل ضرب مقیاس ورنیه و کمترین تعداد خواهد بود.
 • سپس اندازه گیری واقعی باید خطای صفر را محاسبه کند. بنابراین، اندازه گیری نهایی، قرائت مشاهده شده ± تصحیح صفر خواهد بود.