وبلاگ

راهنمای خرید انواع تراز لیزری و موارد استفاده

انواع تراز لیزری

تراز لیزری همیشه یک ابزار مورد استقبال در کارگاه یا محل کار شما هستند، حتی اگر فقط به این دلیل باشد که برد باورنکردنی دارند. یک ابزار تراز لیزری با کیفیت می‌تواند سطح کل اتاق را در یک حرکت تنظیم کند و اطمینان حاصل کند که کف‌ها و سقف‌ها کاملاً صاف و همسطح هستند. در این نوشته به بررسی انواع تراز لیزری خواهیم پرداخت.

حتی در کارهای کوچکتر، تراز لیزری به معنای واقعی کلمه می درخشد. کاربردهای زیادی وجود دارد که در آن تراز لیزر عالی هستند و از سطوح استاندارد فراتر می روند. در اینجا نگاهی به آنچه که امروزه وجود دارد و چگونه می توان از میان انتخاب های زیاد یکی را برگزید، آورده شده است. برای خرید تراز لیزری می توانید از ابزار آذری اقدام نمایید.

تراز لیزری داخلی در مقابل تراز لیزری در فضای باز

برای اطمینان از تراز بودن میزها و مربع بودن کابینت ها، بیشتر پیمانکاران می توانند با سطح حباب یا تراز معمولی کار کنند. پیمانکارانی که ویال های پلاستیکی یا شیشه ای کوچکی دارند که دارای حباب هایی هستند که وقتی همه چیز صاف است بین علامت های مرکزی قرار می گیرد.

برای آن دسته از افرادی که خواهان یک کار کامل هستند، تراز لیزر قابل حمل که یک یا دو پرتو را از بین می‌برند، معمولاً ابزار تراز لیزری هستند و باعث می‌شود که پوشش‌دهی کارها بسیار آسان‌تر و سریع‌تر شود.

مزیت اصلی تراز لیزری داخلی در پروژه‌های تعمیرات این است که آنها یک خط واضح در سراسر دیوار می‌کشند که هم‌ترازی کابینت‌ها، پریزها و سوئیچ‌ها را راحت می‌کند و بسیاری از «جنبه‌های فنی» دشوارتر استفاده از ابزارهای دستی را از بین می‌برد.

از سوی دیگر، لیزرهای ساختمانی برای چیدمان کل اتاق ها یا حتی کل فضای باز استفاده می شوند. تراز لیزری که برای ساخت و ساز استفاده می شوند اغلب با گیرنده های لیزری نصب شده بر روی سه پایه های نقشه برداری عرضه می شوند. دامنه آنها باعث می شود نه تنها برای ایجاد صافی و سطح، بلکه برای ایجاد نمرات دقیق نیز مفید باشند.

کدام نوع تراز لیزری را باید خرید؟

مانند بسیاری از ابزارها، پاسخ به این سوال بستگی به انتظار شما دارد چه نوع شغلی را انتخاب کنید و آیا قرار است در آینده نزدیک کار دیگری انجام دهید، بنابراین «تکرار استفاده» واقعاً سؤال نهایی است.

لیزرهای خط داخلی ساده تر برای مشخص کردن دیوارها و سقف ها در یک اتاق کوچک و بسته طراحی شده اند. لیزرهای فضای باز مانند لیزرهای چرخشی و لیزرهای تشخیص پالس برای کارهای دوربرد در زمین های ناهموار طراحی شده اند و این توانایی را دارند که در یک محدوده خوب معمولاً در فضای باز  بچرخند.

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که انجام یک درجه بندی مناسب در فضای باز با تراز لیزری خط داخلی غیرممکن است و در طرف مقابل، راه اندازی پست های نظرسنجی و گیرنده های لیزری فقط برای تراز کردن صفحه پیشخوان کمی زیاده روی است. بنابراین دانستن اینکه کدام سطح لیزر برای این کار مناسب تر است به همان اندازه مهم است.

تراز لیزری نقطه ی داخلی

تراز لیزری نقطه‌ای ساده معمولاً در ابزارهای ترکیبی مانند تراز دستی یا شاقول ساخته می‌شوند. بیشتر اینها از لیزر کلاس II استفاده می کنند که می تواند خط لیزر را تا 30 فوت یا بیشتر پخش کند، که برای یک اتاق کوچک بسته یا اجاق و یک منطقه نشیمن با طرح باز بسیار زیاد است.

ویژگی هایی که باید در تراز لیزری نقطه ای جستجو کنید

 • چسب های قابل استفاده مجدد به شما این امکان را می دهند که تراز خط لیزر را به یک سطح بچسبانید و به شما امکان می دهد نه تنها در یک سطح افقی صاف بلکه در دیوارها و سقف ها نیز استفاده کنید.
 • حالت‌های Line و Cross Line به تراز لیزری اجازه می‌دهد خطوط مستقیم کوتاه یا خطوط متقابل عمودی را منتشر کند، و آنها را برای چیدمان کاشی‌ها، کلیدهای چراغ و پریزها در فواصل زمانی کوتاه ایده‌آل می‌کند.
 • ابزارهای داخلی اکثر سطوح لیزر نقطه‌ای را به ابزارهای ترکیبی واقعی تبدیل می‌کنند. برخی از ترکیب‌های ترکیبی جالب، میخ یاب مغناطیسی و شاقول را در یک بسته مناسب اضافه می‌کنند.

بیشتر تراز های لیزری نقطه‌ای کوچک‌تر نه تنها برای نصب وسایل و کابینت‌ها، بلکه برای آویزان کردن تزئینات، صاف کردن بنرها و قاب‌های دیواری و حتی قرار دادن کاغذ دیواری جدید مفید هستند.

تراز لیزری خطی داخلی/خارجی

تراز لیزر خطی، خطوط را روی سطح مورد نظر نشان می‌دهند و در مقایسه با تراز لیزری نقطه‌ای که فقط خطوط لیزری کوتاه را نشان می دهند، این تراز لیزری می‌توانند گستره‌ای از نور ساطع کنند که می‌تواند بخش خوبی از یک اتاق را پوشش دهد. آنها را برای برنامه‌هایی ایده‌آل می‌کند که در آن‌ها باید اقلام را با دقت در بازه‌های طولانی‌تر نصب کنید به نصب کاشی‌های سرامیکی دیوار، کاغذ دیواری یا نرده‌های صندلی دیواری فکر کنید.

در حالی که یک علاقه‌مند تعمیرات می‌تواند انتظار داشته باشد که از تراز لیزری فقط برای کارهای بازسازی بزرگ‌تر استفاده کند، پیمانکارانی که در تکمیل اتاق‌ها تخصص دارند، تراز لیزری خط داخلی را برای طیف وسیع‌تری از مشاغل مناسب خواهند یافت. پیمانکاران از این لیزرها برای ساخت دقیق سقف های افت، نصب دیوارهای خشک، راه اندازی اسپرینکلرها و تراز کردن دریچه های HVAC استفاده می کنند. از آنها همچنین برای تراز کردن تیرچه های سقفی تزئینی و تیرچه ها استفاده می شود.

نجارها از تراز  لیزری خطی نه تنها برای اطمینان از زیبا و مربع بودن قفسه‌های کمد، قدردانی می‌کنند، بلکه از این ابزارها برای تراز کردن زیر تخت‌ها، تزئینات، پنل‌های تزئینی و در کار با روکش استفاده می‌کنند.

ویژگی هایی که باید در تراز لیزری خطی جستجو کنید

 • سیستم‌های خود تراز می‌توانند با استفاده از سیستم گرانشی تیرها را در سطح خودکار تنظیم کنند و اطمینان حاصل کنند که خطوط تراز بدون توجه به وضعیت کف وجود دارد. اگر لیزر در خود تراز کردن نیز مشکل داشته باشد، ویژگی های هوشمندتر خود تراز می توانند به شما هشدار دهند.
 • حالت‌های تسطیح دستی به شما امکان می‌دهند خطوط را برای تراز با زوایای دیگر قفل کنید، که برای کاشی کاری خلاقانه و نقاشی دیواری تزئینی مفید است.
 • حالت‌های Line و Cross Line به شما امکان می‌دهند سطح را طوری تنظیم کنید که یک خط عمودی یا افقی یا هر دو منتشر شود.
 • تراز لیزری ضد گرد و غبار و ضد آب به شما امکان می دهد از دستگاه در فضای باز یا حتی در شرایط سخت محل کار استفاده کنید.
 • لیزرهای سبز به شما این امکان را می دهند که خطوط متقاطع را حتی زمانی که در خارج از منزل هستید یا در مکان های کاری داخلی با نور روشن مشاهده کنید.

مشاهده قیمت و خرید تراز لیزری هیوندای و همچنین تراز لیزری کنزاکس می توانید از سایت ابزار آذری اقدام کنید.

تراز لیزری روتاری

تراز لیزری روتاری ابزارهای تراز چند منظوره هستند که عموماً در کارهای ساختمانی، درجه بندی و حفاری در فضای باز استفاده می شوند. درست همانطور که از نام آنها پیداست، آنها یک نور لیزر هدایت کننده را در زاویه 360 درجه می فرستند، به این معنی که حتی اگر محل کار دیواری برای “گرفتن” خط لیزر نداشته باشد، همچنان مفید هستند. در این مورد، از یک یا چند حسگر لیزری نصب شده بر روی میله های اندازه گیری برای دریافت خوانش لیزر استفاده می شود.

تقریباً تمام تراز لیزری دوار دارای تراز خودکار هستند. از سوی دیگر، سنسورها باید به صورت دستی قرار گیرند، و این معمولاً با کشیدن آشکارساز به سمت بالا و پایین پست نظرسنجی یا میله اندازه گیری تا زمانی که صدای بوق بشنوید انجام می شود.

برای کمک به شما در این فرآیند، می‌توانید از عینک‌های رنگی یا عینک‌هایی که با کیت تراز لیزری ارائه می‌شوند برای دیدن پرتو لیزر، حتی در محیط‌های بیرونی، استفاده کنید.

ویژگی هایی که باید در سطوح لیزری روتاری جستجو کنید

 • حفاظت از تراز لیزری ضد آب و ضد گرد و غبار به شما امکان می دهد از این ابزار حتی در محیط های سخت ساختمانی در فضای باز، در آفتاب یا باران استفاده کنید.
 • خود تراز الکترونیکی به شما امکان می دهد لیزر را راه اندازی کنید و تراز آن را پیدا کنید که می تواند در زمان صرفه جویی کند و برخی از جنبه های فنی را حذف کند.
 • پرتوهای چندگانه به شما امکان می دهد از تراز لیزری چرخشی برای تراز افقی و همچنین در حالت عمودی استفاده کنید.
 • برد اضافی در برخی از تراز لیزری دوار بزرگتر هرگز آسیبی نمی بیند، به خصوص اگر کار حفاری انجام می دهید که دامنه وسیع تری دارد.
 • حالت‌های شیب دستی به شما این امکان را می‌دهند که شیب‌های موجود را مطابقت دهید تا آنها را گسترش دهید، و آنها را برای کارهای حفاری ایده‌آل می‌کند.
 • گیرنده های لیزری ضد آب و ضد گرد و غبار امکان استفاده طولانی مدت از آنها را در فضای باز فراهم می کند.
 • خاموش شدن خودکار گیرنده های لیزری مزیت دیگری برای برخی افراد است.
 • تنظیمات دقت چندگانه روی گیرنده های لیزری آنها را برای اندازه گیری های خشن در فواصل طولانی یا برای اندازه گیری های دقیق تر در صورتی که در محدوده موثر تراز لیزری چرخشی قرار دارند، ایده آل می کند.

محدوده طولانی تراز لیزری دوار آنها را به انتخابی ایده آل برای کارهای ساختمانی و چیدمان عمومی تبدیل می کند.

چندین تراز لیزری دوار می تواند کل یک سایت ساخت و ساز را پوشش دهد، که آنها را برای تسطیح عمومی، لوله گذاری، زیرزمین، حفاری و طرح بندی قاب (در برخی موارد) ایده آل می کند. با داشتن ویژگی های شیب مناسب، می توانند برای طراحی زهکشی مناسب، مزارع کشاورزی، بالشتک های شیبدار و خاکریزها نیز فوق العاده مفید باشند.

انتخاب تراز لیزری مناسب

تراز لیزری نه تنها برای کارهای داخلی، بلکه برای پروژه های ساختمانی در مقیاس بزرگ نیز مفید هستند. بسته به نیاز شما، ویژگی ها و مشخصات مختلفی که از تراز لیزری خود نیاز دارید ممکن است متفاوت باشد. زمانی را برای مقایسه مدل های مشابه اختصاص دهید تا بهترین ابزار را برای نیازهای خود و متناسب با بودجه شما به دست آورید.

دامنه

بسته به شغل مورد نظر، محدوده تراز لیزری ممکن است اولویت اول شما باشد یا نباشد. برای بیشتر ترازهای لیزری ابزار ترکیبی کوچکتر، محدوده موثر 30 فوت یا بیشتر را انتظار دارید. از سوی دیگر، ترازهای لیزر دوار می‌توانند پرتوهای دقیقی را در فواصل بسیار طولانی منتشر کنند. برد موثر 2500 فوت یا بیشتر در مدل‌های بزرگ‌تر نسبتاً رایج است.

مثل همیشه، این شما هستید که تصمیم می گیرید آیا به برد باورنکردنی نیاز دارید که تراز های لیزری بزرگتر برای شما فراهم می کند یا اینکه با قابلیت حمل تراز لیزری داخلی کوچکتر خدمات بهتری دارید.

دقت

حتی اگر همه ترازهای لیزری از لیزر استفاده می کنند، بسته به اجزای ابزار، دقت ممکن است متفاوت باشد. غیر معمول نیست که لیزرهای داخلی دقت کمتری نسبت به لیزرهای بزرگتر دارند. به عنوان مثال، یک سطح معمولی لیزر داخلی کوچک ممکن است به مثبت یا منفی 1/8 اینچ بیش از 30 فوت دقیق باشد، در حالی که یک لیزر چرخشی می تواند دقیق تر از آن (در 1/16 اینچ) بیش از 100 فوت یا بیشتر باشد.

سرعت دوران

البته سرعت چرخش بیشتر برای تراز لیزری چرخشی اعمال می شود. هر چه سرعت بیشتر باشد، چشمک زدن خط کمتری به چشم می‌خورد، هرچند که تأثیر زیادی روی دقت تراز لیزری به طور کلی ندارد.

تراز لیزری چرخشی معمولی در مقایسه با اکثر ابزارهای برقی با سرعتی باشکوه می چرخند – برای تراز لیزری چرخشی درجه یک ساخت و ساز، انتظار سرعت 600 چرخش در دقیقه یا بیشتر را دارید، و نه خیلی فراتر از آن.

ویژگی های سطح بندی

هرچه ویژگی های ترازسازی بیشتری داشته باشید، بهتر است. اما در بیشتر موارد، داشتن یک ویژگی خود ترازسازی دقیق اکثر نیازهای شما را پوشش می دهد. بر خلاف لیزرهای تراز دستی که نیاز به تنظیم پرتو با دست با استفاده از سطوح حباب و پیچ داخلی دارند، اگر تراز لیزری خود تراز کننده داشته باشید، به دقت دستگاه ذکر شده نزدیک می شوید.

سیستم های تراز دستی بسته به کاری که باید انجام دهید می توانند بی فایده یا بسیار مفید باشند، اما داشتن آن در دستگاه شما در هر صورت یک مزیت است. تسطیح دستی برای تراز لیزری دوار برای چیدمان شیب ها بسیار مهم است. برای تراز لیزری داخلی، تسطیح دستی به شما امکان می‌دهد شیب‌هایی را که معمولاً در پله‌ها یا رمپ‌ها یافت می‌شوند، دنبال کنید.

رنگ های نور لیزری

بیشتر تراز لیزری داخلی و خارجی یک نور لیزر قرمز ساطع می‌کنند که تشخیص آن در فضای باز یا در شرایط محیط کار با نور روشن ممکن است دشوار باشد. برای رفع این مشکل، تولیدکنندگان تراز لیزری به لیزرهای سبز روشن تری متوسل شده اند که به آسانی حتی زیر نور خورشید نیز قابل تشخیص هستند.

برخی از مدل ها با عینک هایی نیز عرضه می شوند که مشاهده لیزر را آسان تر می کنند و در صورت نبودن می توانید آنها را جداگانه خریداری کنید.

طبقه بندی قدرت و ایمنی انواع تراز لیزری

اکثر تولید کنندگان تراز لیزری هنوز از سیستم قدیمی طبقه بندی ایمنی لیزر استفاده می کنند، زیرا امروزه نیز بیشترین استفاده را دارد. در این سیستم، توان لیزر بسته به قدرت و خطری که ایجاد می‌کند، در کلاس‌های I، II، III یا IV طبقه‌بندی می‌شود.

اکثر تراز لیزری داخلی از لیزرهای طبقه بندی شده به عنوان کلاس II استفاده می کنند که توان خروجی آنها بیش از 1 مگاوات نیست. بیشتر اشاره گرهای لیزر نیز در این دسته قرار می گیرند و در حالی که خطر آسیب به چشم با لیزرهای کلاس II وجود دارد، آسیب چشم معمولاً تنها زمانی رخ می دهد که فرد برای مدت طولانی به پرتو خیره شود.

برای لیزرهای کلاس IIa، زمان نوردهی مداوم 1000 ثانیه یا بیشتر باعث سوختگی در شبکیه می شود. از سوی دیگر، لیزرهای کلاس III که در لیزرهای چرخشی استفاده می‌شوند، باید دارای برچسب‌های هشدار دهنده باشند. اگرچه توان خروجی آنها معمولاً از 5 مگاوات تجاوز نمی کند، اما اگر پرتو مستقیماً وارد چشم شود، این لیزرها به طور بالقوه می توانند باعث آسیب چشم شوند. همانطور که در این نوشته مشاهده کردید انواع تراز لیزری برای کاربرد های مختلف را برای شما شرح دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *