وبلاگ

بهترین کولیس دیجیتال چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

بهترین کولیس دیجیتال

بهترین کولیس دیجیتال چه ویژگی هایی دارند؟ کولیس ها قرن هاست که وجود داشته اند و به عنوان یکی از موثرترین و دقیق ترین ابزارهای اندازه گیری در سراسر جهان، در آزمون زمان ایستاده اند. اگرچه چندین نوع کولیس برای انجام عملکردهای مختلف موجود است، کولیس های ورنیه بهترین گزینه همه منظوره برای اندازه گیری قطر خارجی، قطر داخلی و عمق اجسام مختلف هستند. زمانی کولیس های ورنیه فقط در نسخه‌های آنالوگ موجود بودند که اندازه‌های خود را روی صفحه‌نمایش گرد نشان می‌دادند، اما پیشرفت‌های فناوری منجر به جدیدترین نوآوری در طراحی کولیس شده است: کولیس دیجیتال.

خرید کولیس های دیجیتال دارای مزایای متعددی نسبت به همتایان آنالوگ خود هستند که منجر به اندازه گیری بسیار دقیق می شود. برای استفاده از همه چیزهایی که کولیس های دیجیتال ارائه می دهند.

 

هنگام انتخاب بهترین کولیس دیجیتال چه نکاتی را باید در نظر گرفت

کولیس دیجیتال دارای اجزای مختلفی هستند که به عملکرد و طراحی کلی آنها می پردازند. آنها حاوی فک های داخلی و خارجی برای اندازه گیری قطر داخلی و خارجی، یک عمق سنج، یک صفحه نمایش LCD که اندازه ها را روی صفحه دیجیتال نشان می دهد، یک ترازو اصلی و یک چرخ شست که فک ها را به سمت بالا و پایین ترازوی حرکت می دهد.

هر یک از این اجزا دارای ویژگی‌هایی هستند که بر عملکرد آن تأثیر می‌گذارند، بنابراین هنگامی که به دنبال بهترین کولیس دیجیتال برای مجموعه‌ای از نیازهای خاص هستید، درک این عناصر و نحوه عملکرد آنها می‌تواند به خریداران کمک کند تا بهترین انتخاب را داشته باشند.

انتخاب بهترین کولیس دیجیتال

مواد تشکیل دهنده کولیس

کولیس‌های دیجیتال از فولاد ضد زنگ، فیبر کربن یا پلاستیک ساخته شده‌اند و هر ماده مزایا و معایب خاص خود را دارد. فولاد ضد زنگ ماده ای است که بیشتر در کولیس های دیجیتال رده بالاتر استفاده می شود. قوی و سنگین است و در برابر آب، خاک و روغن مقاوم است. کولیس های دیجیتالی از جنس استنلس استیل نیز معمولا گران ترین هستند.

فیبر کربن سبک وزن با دوام متوسط ​​است. رشته های محکم بافته شده آن از الیاف پلیمر کربنی با کسری از وزن به اندازه فولاد قوی هستند. با این حال، فیبر کربن به اندازه فولاد ضد زنگ در برابر خوردگی مقاوم نیست و در صورت قرار گرفتن در معرض آب، کثیفی یا اشعه ماوراء بنفش می تواند سریعتر خراب شود. به استثنای چند مورد، کولیس های فیبر کربن معمولاً ارزان تر از کولیس های فولادی ضد زنگ هستند.

کولیس های پلاستیکی اغلب ارزان ترین و سبک ترین هستند، اما کمترین دوام را دارند. کولیس های دیجیتال پلاستیکی به ندرت توسط حرفه ای ها یا افرادی که به طور جدی آن را به کار می برند، استفاده می شود.

در نهایت، کولیس های کامپوزیت ترکیبی از پلاستیک استاندارد و فیبر کربن هستند که از نظر دوام و مقرون به صرفه، حد وسطی بین پلاستیک و فیبر کربن ارائه می دهند.

دقت کولیس دیجیتال

یکی از مزایای اصلی کولیس های دیجیتال توانایی آنها در اندازه گیری بسیار دقیق است. یک کولیس دیجیتال بسته به کیفیت ابزار و سطح مهارت اپراتور می‌تواند با افزایش‌هایی به کوچکی 0.01 اینچ (0.25 میلی‌متر) یا 0.0005 اینچ (0.0125 میلی‌متر) اندازه‌گیری کند. قطعات الکترونیکی که فاصله بین فک های داخلی و خارجی را ترجمه می کنند، بیشترین تأثیر را بر میزان دقت کولیس دارند. با این حال، برخی از اجزای سخت افزاری نیز می توانند نقش داشته باشند.

کولیس های دیجیتال ساخته شده از فولاد ضد زنگ جلا داده شده معمولاً حرکت نرم تری فک های اندازه گیری را ارائه می دهند. با ایجاد چسبندگی اضافی برای انگشتان دست برای لغزاندن فک ها به بالا و پایین، یک چرخ محرک بزرگ با بافت نیز می تواند به تنظیمات دقیق تر کمک کند. دقت کلی یک جفت کولیس دیجیتال به ترکیبی از مهارت کاربر و ویژگی های فردی واحد بستگی دارد.

عمق سنج دیجیتال

هنگامی که به کولیس فکر می کنید، احتمالاً دو مجموعه از فک های اندازه گیری که در قسمت بالایی ترازو باز و بسته می شوند، به ذهن خطور می کند. عمق سنج، سومین ابزار، میله کوچکی است که از انتهای میله کولیس امتداد یافته و جمع می شود. از آن برای اندازه گیری عمق سوراخ ها، حفره ها و دیگر فرورفتگی ها استفاده کنید.

همانطور که مفید هستند، عمق سنج می تواند در یک جفت کولیس با کیفیت پایین بسیار شکننده باشد. اگر عمق سنج برای یک نیاز خاص مهم است، اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی قوی است تا در برابر استفاده منظم مقاومت کند. فولاد ضد زنگ و فیبر کربن معمولاً مناسب هستند، در حالی که مواد پلاستیکی یا کامپوزیت توصیه نمی شوند.

فک های داخلی/خارجی کولیس

پرکاربردترین قسمت های یک مجموعه کولیس دیجیتال، فک های داخلی و خارجی، ابعاد داخلی و خارجی یک جسم را اندازه گیری می کند. آنها در دو طرف مخالف مقیاس اصلی کولیس قرار دارند و فک های بیرونی بزرگتر از فک های داخلی هستند. از فک های بیرونی برای اندازه گیری قطر بیرونی یک جسم و از فک های داخلی برای اندازه گیری قطر داخلی یک جسم استفاده کنید. درست مانند عمق سنج، فک های داخلی و خارجی با چرخش چرخ های شست حرکت می کنند تا زمانی که فک ها با جسم تماس پیدا کنند.

برای اطمینان از اندازه گیری های دقیق، کولیس های دیجیتال باید دارای فک های داخلی و خارجی قوی و محکم باشند. به کیفیت ساخت فک های داخلی توجه ویژه ای داشته باشید.

سیستم های متریک

برخی از کاربران برای استفاده از سیستم امپریال (اینچ و فوت) به اندازه گیری نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر به سیستم متریک (میلی متر و سانتی متر) نیاز دارند. یکی از انواع سیستم های اندازه گیری در نقاط مختلف جهان رایج تر است، اما افراد ممکن است با هر دو نوع مواجه شوند. به عنوان مثال، خودروسازان مختلف از قطعات بر اساس سیستم های اندازه گیری مختلف استفاده می کنند.

خوشبختانه، تقریباً تمام کولیس‌های دیجیتال اندازه‌ها را هم در اینچ و هم در میلی‌متر نمایش می‌دهند. یک دکمه روی صفحه نمایش LCD معمولاً برای جابجایی بین دو سیستم اندازه گیری ظاهر می شود. هر دو سیستم اغلب در مقیاس اصلی چاپ می شوند.

ویژگی های اضافی بهترین کولیس دیجیتال

همراه با موارد ضروری که در بالا توضیح داده شد، به دنبال چندین ویژگی اضافی در یک جفت کولیس دیجیتال باشید، از جمله:

  • صفحه نمایش LCD بزرگ
  • دکمه تنظیم مجدد که به آن “دکمه صفر” نیز گفته می شود، به کاربر اجازه می دهد اندازه گیری صفحه نمایش را به صفر بازنشانی کند
  • پیچ قفل کننده فک های داخلی و خارجی را در جای خود قفل می کند.
  • خاموش شدن خودکار نمایشگر LCD برای حفظ عمر باتری
  • پورت انتقال داده برای آپلود اندازه گیری ها در نرم افزار تخصصی

کدام بهترین کولیس دیجیتال است

گواهی حفاظت IP54

برخی از کولیس های دیجیتال برای استفاده در محیط های نامطلوب برای الکترونیک، مانند ماشین آلات یا خارج از منزل طراحی شده اند. اگر این مورد برای شما یک اولویت است، مطمئن شوید که کولیس های دیجیتال انتخاب شده می توانند در این شرایط سخت مقاومت کنند، جایی که رتبه IP (یا حفاظت از نفوذ) وارد می شود. تست IP یک فرآیند گواهی شخص ثالث است که انعطاف پذیری محیطی قطعات الکترونیکی را تأیید می کند.

عدد اول بعد از “IP” نشان دهنده سطح محافظت کالا در برابر مواد جامد و عدد دوم نشان دهنده سطح مقاومت ابزار در برابر رطوبت است. برای یک کولیس دیجیتال، استاندارد صنعتی IP54 است. “5” به این معنی است که می تواند در برابر گرد و غبار مقاومت کند، در حالی که “4” به این معنی است که می تواند در برابر پاشش آب از همه جهات مقاومت کند. اگر یک جفت کولیس دیجیتال شرایط سختی را تجربه می کند، به خصوص در محیط های بیرونی، به دنبال گواهی حفاظت IP54 باشید.

سهولت استفاده

انجام اندازه گیری های دقیق می تواند به اندازه کافی خسته کننده باشد، بنابراین اکثر کاربران به دنبال کولیس هایی هستند که استفاده از آنها آسان باشد. خوشبختانه، بسیاری از ویژگی‌هایی که به سطح دقت یک جفت کولیس دیجیتال کمک می‌کنند، استفاده از آن‌ها را آسان‌تر می‌کنند، مانند قطعات فولادی ضد زنگ صیقلی و یک چرخ شست بزرگ و بافت. بسیاری از ویژگی های اضافی نیز به سهولت استفاده از کولیس کمک می کند، مانند صفحه نمایش LCD بزرگ و پیچ قفل. کار کردن با نوع دیجیتالی معمولا بسیار ساده تر از کارکردن با کولیس ورنیه و یا کولیس ساعتی می باشد.

انتخاب بهترین کولیس دیجیتال

با در نظر گرفتن تمام این ویژگی ها، زمان آن رسیده است که یک تصمیم خرید آگاهانه بگیرید. با این حال، تلاش برای کنار هم قرار دادن همه این عوامل می تواند به سرعت سازمان یافته ترین خریداران را تحت تأثیر قرار دهد. برای کمک، ما تست عملی را با همه مدل‌های زیر انجام دادیم. انتخاب های برتر در چندین دسته را برای بهترین مجموعه کولیس های دیجیتال در نظر بگیرید.

کولیس دیجیتالی 6 اینچی Mitutoyo 500-196-30

ما لیست خود را با یکی از باکیفیت‌ترین کولیس‌ میتوتویو دیجیتال که می‌یابید، یعنی Mitutoyo AOS Digital شروع می‌کنیم. اگرچه بهترین گزینه موجود نیست، اما برخی از ویژگی های پیشرفته را در محدوده قیمت پایین ارائه می دهد. بیایید ویژگی های اصلی آن را بررسی کنیم!

چرا ما آن را دوست داشتیم؟

اول از همه، این کولیس دیجیتال 15 سانتی متر میتوتویو مجهز به فناوری استثنایی AOS (سنسور در محل پیشرفته) است. مزیت اصلی در اینجا این است که القای الکترومغناطیسی فناوری AOS مقاومت آن را در برابر روغن، خاک و آب افزایش می دهد. به این ترتیب طول عمر این محصول تا حد زیادی بهبود می یابد.

علاوه بر این، این ابزار محدوده اندازه گیری مناسب 0-150 میلی متر را ارائه می دهد که برای محدوده قیمت آن بد نیست. اکنون اگر هنوز متقاعد نشده اید، به افزایش 0.01 میلی متری اجازه می دهد تا اطمینان حاصل شود که اندازه گیری ها بی عیب و نقص هستند. انصافاً بهتر از این نمی شود.

این محصول همچنین یک LCD خوانا ارائه می دهد که خوانش های اندازه گیری را در دو واحد مختلف مانند میلی متر و اینچ نشان می دهد. برای بهتر کردن آن، شما را از مشکل کالیبراسیون مجدد نجات می دهد و تجربه کاربری درجه یک را برای شما فراهم می کند. به طور کلی، اگر امید زیادی ندارید و بودجه لوکسی ندارید، این یک انتخاب مناسب برای بررسی است. کولیس اینسایز دیجیتال نیز از کیفیت خوبی برخوردار می باشد.

چه چیزی می توانست بهتر باشد؟

در ابتدا، زمانی که این محصول را دریافت کردیم، کمی ناراحت شدیم که متوجه شدیم در یک جعبه مقاوم در برابر ضربه وارد نمی شود. حتی اگر این خطای جزئی را نادیده بگیریم، نمی‌توانیم از نبود ویژگی‌های روشن/خاموش خودکار این محصول راضی باشیم. امروزه خریداران بیشتر به سمت فناوری خودکار تمایل دارند که این امر باعث می شود این محصول از طرف ما استقبال کند.

طرفداران

محدوده دقت مناسب را تضمین می کند
مجهز به فناوری AOS
محدوده اندازه گیری رضایت بخش
ال سی دی با خوانایی آسان

منفی

بسته بندی در برابر ضربه مقاوم نیست
بدون ویژگی روشن/خاموش خودکار

چگونه بهترین کولیس دیجیتال را آزمایش کردیم

هنگامی که ما وظیفه جمع آوری لیستی از این ابزارها را بر عهده گرفتیم، می خواستیم مطمئن شویم که فقط بهترین کولیس های دیجیتال را پیشنهاد می کنیم تا خریداران بدانند چه چیزی را دریافت خواهند کرد. برای اطمینان از این موضوع، ما آزمایشات عملی را با همه این مدل ها انجام دادیم.

اولین آزمایش شامل راه اندازی بود تا اطمینان حاصل شود که همه این مدل ها در کنار هم قرار می گیرند، فعال می شوند، کالیبره می شوند و استفاده می شود. در مرحله بعد، ما تصمیم گرفتیم تا صحت آنها را آزمایش کنیم و ضخامت مقداری چرم، آهن زاویه دار و چوب را بررسی کنیم.

در آزمایش بعدی، عمق چندین اکستنشن لوله عکاسی ریز ماشینکاری شده را که در دست داشتیم بررسی کردیم. در آخر، ابعاد داخلی همان پسوندها را بررسی کردیم. برای ابزارهایی که می‌توانستند عناصر را کنترل کنند، دقت برخی از اتصالات چرب و کثیف زیر کاپوت یک ماشین پروژه قدیمی را بررسی کردیم.

در آخر، ما تمام ویژگی‌هایی را که هر مدل ارائه می‌داد مقایسه کردیم تا مطمئن شویم که ارزش خرید را دارند. با انجام این آزمایش‌ها، ما توانستیم فهرستی از کولیس‌های دیجیتالی دقیق و آسان را که مطمئناً ارائه می‌شوند، تهیه کنیم.

نکاتی برای استفاده از کولیس دیجیتال

حتی با بهترین کولیس های دیجیتالی که می توان با پول خریداری کرد، افراد باید بدانند چگونه از این ابزار به درستی استفاده کنند. در اینجا چند نکته اساسی وجود دارد.

ابتدا، قبل از انجام اندازه‌گیری، اطمینان حاصل کنید که خوانش صفحه نمایش LCD را «صفر کنید»/تنظیم مجدد کنید. هنگامی که صفحه نمایش “0” را نشان داد، چرخش انگشت شست را شروع کنید تا زمانی که فک های داخلی یا خارجی با جسم تماس محکمی پیدا کنند. از فک های بیرونی (پایینی) برای خواندن قطر بیرونی یک جسم و از فک های داخلی (بالایی) برای اندازه گیری قطر داخلی استفاده کنید.

برای اندازه گیری عمق یک جسم، شیار یا فرورفتگی، از عمق سنج استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که پایین کولیس عمود بر جسم مورد اندازه گیری است و چرخ شست را بلغزانید تا نوک عمق سنج در پایین جسم قرار گیرد.

چند نکته دیگر:

  • پیچ قفل را پس از اندازه گیری برای ذخیره یا انتقال آن ببندید.
  • به طور منظم علائم ساییدگی و پارگی مانند خراشیدگی یا خراش روی فک ها و فلس را که می تواند بر دقت اندازه گیری کولیس تأثیر بگذارد، بررسی کنید.
  • کولیس ها را سالی یکبار به صورت حرفه ای کالیبره کنید.

سوالات متداول

اگر هنوز برخی از سؤالات باقی مانده است که در این راهنما به آنها پرداخته نشده است، پاسخ های زیر را برای متداول ترین سؤالات در نظر بگیرید.

کولیس های دیجیتال چگونه کار می کنند؟

کولیس های دیجیتال از یک رمزگذار دیجیتالی استفاده می کنند که اندازه گیری ها را روی یک رابط دیجیتال به جای سیستم rack-and-pinion که کولیس های آنالوگ روی صفحه گرد نمایش می دهند، نمایش می دهد.

مزایای کولیس دیجیتال چیست؟

کولیس های دیجیتال می توانند اندازه گیری های بسیار دقیق (تا 0.0005 اینچ) از قطر داخلی، قطر بیرونی و عمق جسم را انجام دهند. کولیس های دیجیتال می توانند به طور خودکار بین سیستم های اندازه گیری استاندارد و متریک تبدیل شوند، صفحه نمایش دیجیتالی خوانا دارند و سطح دقت بالاتری نسبت به مجموعه های آنالوگ ارائه می دهند.

چگونه از کولیس دیجیتال استفاده می کنید؟

برای اندازه‌گیری قطر بیرونی یک جسم، فک‌های بیرونی را به موازات دو طرف جسم مورد اندازه‌گیری با تنظیم چرخ شست قرار دهید تا زمانی که فک‌ها با جسم تماس محکمی پیدا کنند. آرواره های داخلی را به موازات دو طرف جسم برای قطر داخلی قرار دهید. پایه کولیس را عمود بر جسم قرار دهید تا عمق آن را اندازه گیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *