وبلاگ

بورگیج (گیج سیلندر) چیست؟ انواع گیج های اندازه گیری

بورگیج چیست انواع بورگیج

آیا باید قطر حفره را اندازه بگیرید؟ قبل از اینکه به سراغ کولیس مطمئن خود برسید یا شروع کنید به جابجایی سندان های میکرومتری، ضروری است که بدانید کدام ابزار برای کاربرد خاص شما مناسب تر است. بورگیج چیست؟

در این مقاله، انواع بور گیج های موجود را بررسی می کنیم. ارزیابی عملکرد و مناسب بودن آنها برای کاربردهای مختلف.

قبل از اینکه به انواع مختلف بور گیج بپردازیم، اجازه دهید ابتدا به طور خلاصه بیان کنیم که بور گیج چیست:

1. بور گیج چیست؟

حفره سنج  یا بور گیج ها ابزارهای اندازه گیری هستند که به طور خاص برای اندازه گیری قطر داخلی اجسام کروی مانند سوراخ، لوله یا استوانه، استفاده می شوند. برای اندازه گیری قطر داخلی یک جسم از بور گیج استفاده می شود.

بورگیج چیست؟

2. بور گیج یا گیج سیلندر چگونه کار می کند؟

انواع مختلف بور گیج های در ادامه مقاله مورد بحث قرار می گیرد. اگرچه ممکن است از نظر تکنیک و فرمت اندازه‌گیری متفاوت باشند، اما در اصل، بور گیج‌ها دارای نقاط اندازه‌گیری تماسی هستند که قبل از منبسط شدن برای تماس با سطوح داخلی حفره وارد سوراخ می‌شوند. هنگامی که نقاط تماس با دیواره های داخلی آیتم تماس گرفتند، گیج اندازه گیری قطر سوراخ را نشان می دهد. یک گیج مته سوراخ دوار استاندارد در حال استفاده، انواع مختلف بور گیج در زیر توضیح داده شده است.

انواع بور گیج

3. اندازه گیری نقاط سر

همه انواع بور گیج ها از یک سیستم اندازه گیری دو یا سه نقطه ای استفاده می کنند. به این معنی که آنها دو یا سه نقطه تماس با دیواره سوراخ دارند تا اندازه گیری قطر را تعیین کنند.

بیایید در مورد هر سیستم بحث کنیم و مزایا و معایب هر کدام را بررسی کنیم.

بور گیج های 2 نقطه ای

دو نقطه تماس روی سر اندازه گیری به سمت سطوح داخلی منبسط می شوند. اگر حفره بیضی شکل باشد، سیستم دو نقطه ای بهتر عمل می کند. بور گیج دو نقطه ای برای اندازه گیری قطر سوراخ بیضی بسیار مناسب است.

گیج های حفره 2 نقطه ای

بور گیج های 3 نقطه ای
داشتن سه نقطه تماس اندازه گیری دقیق تری را در زمانی که مته دور یا نزدیک به گرد است، ارائه می دهد. با این حال، همانطور که در نمودارهای زیر نشان داده شده است، سه نقطه زمانی که سوراخ بیضی شکل باشد، دقیق ترین اندازه گیری را ارائه نمی دهد زیرا در اندازه گیری حداکثر قطر سوراخ ناکام خواهد بود.

سیستم سه نقطه ای نسبت به سیستم دو نقطه ای هنگام اندازه گیری یک سوراخ گرد دقیق تر است.

سیستم سه نقطه ای آنقدر مناسب نیست که در حفره های بیضی شکل به حداکثر اندازه گیری انتها به انتها برسد.

گیج های حفره 3 نقطه ای

در واقعیت، هیچ سوراخی دقیقاً گرد یا بیضی شکل نیست. سیستم سه نقطه‌ای دقیق‌ترین خوانش‌ها را روی سوراخ‌های دارای تغییر شکل ارائه می‌دهد. به جز جایی که سوراخ دارای یک بیضی واضح است که سیستم دو نقطه ای مناسب تر است.

یک سیستم سه نقطه ای میانگین اندازه گیری دقیق تری را در حفره های با فرم سه لوبی ارائه می دهد.

بور گیج سه نقطه

4. تنظیم حلقه ها گیج سیلندر

حلقه های تنظیم یک ابزار کالیبراسیون هستند که برای تنظیم و بررسی بور گیج یا همان گیج سیلندر در برابر ابعاد شناخته شده استفاده می شود.

حلقه ها به شما این امکان را می دهند که تکرارپذیری و دقت گیج را بررسی کنید و همچنین گیج را در یک اندازه گیری دقیق و خاص تنظیم کنید که به عنوان اندازه گیری مقایسه ای برای برنامه شما استفاده می شود.

حلقه بور گیج

ما به عملکرد گیج‌های حفاری و سیستم‌های اندازه‌گیری که استفاده می‌کنند نگاه کرده‌ایم، اکنون اجازه دهید به انواع مختلف گیج‌های حفاری و کاربردهای خاص آنها نگاه کنیم.

5. انواع بور گیج

بور گیج تلسکوپی

ساده‌ترین نوع بور گیج حفره‌ای، گیج تلسکوپی، یک ابزار اندازه‌گیری غیرمستقیم است که به همراه یک میکرومتر برای دستیابی به اندازه‌گیری دقیق حفره‌ها استفاده می‌شود. در طیف وسیعی از اندازه‌ها موجود است، بازوهای ابزار t شکل قبل از استفاده از یک میکرومتر برای اندازه‌گیری فاصله بین بازوها، منبسط و قفل می‌شوند تا در قطر سوراخ قرار گیرند.

بور گیج تلسکوپی

بور گیج یا گیج داخل سیلندر

شاید برای شما هم سوال پیش آمده که گیج داخل سیلندر چیست؟ گیج داخل سیلندر دارای یک شفت بلند با نشانگر شماره گیری در بالا و یک سر اندازه گیری در پایین است. می توان از آن برای اندازه گیری سریع و دقیق سوراخ های استوانه ای از طریق سیستم اندازه گیری دو نقطه ای خود استفاده کرد. در حالی که حرکت در این نوع گیج بسیار کوچک است، معمولاً با تعدادی کنتاکت اندازه گیری قابل تعویض در اندازه های مختلف عرضه می شوند که دامنه اندازه گیری گسترده ای را امکان‌پذیر می کند.

گیج سیلندر

یک گیج داخل سیلندر بر اساس اصل مشابه با گیج حفره تلسکوپی کار می کند. سندان های سنج در داخل سوراخ نگه داشته می شوند. سپس آنها را با سطوح سوراخ برای تعیین قطر در تماس قرار می دهند. سپس اندازه گیری بر روی صفحه آنالوگ یا صفحه دیجیتال نمایش داده می شود. این بدان معناست که برای تعیین کمیت قرائت به یک میکرومتر نیاز نیست. با این حال، استفاده از یک میکرومتر یا در حالت ایده آل از یک حلقه تنظیم برای کالیبره کردن ابزار قبل از استفاده مورد نیاز است.

گیج مته چرخشی استاندارد

گیج های مته چرخشی استاندارد سهولت استفاده و دقت را ارائه می دهند. معمولاً این نوع سنج از سیستم 2 نقطه ای زیر 6 میلی‌متر و 3 نقطه بالای 6 میلی‌متر استفاده می کند. آنها اغلب در طیف وسیعی از اندازه‌ها و همچنین در مجموعه‌هایی با سرهای با اندازه‌های مختلف برای پوشش طیف وسیعی در دسترس هستند. میله های اکستنشن نیز اغلب در دسترس هستند که عمق اندازه گیری گیج را افزایش می دهند.

گیج مته چرخشی استاندارد

بور گیج تپانچه

یک انتخاب محبوب برای طیف گسترده ای از کاربردها، سنج های حفره تپانچه عملکرد سریع و یک دستی را ارائه می دهند. آنها در تکرارپذیری (تکرار اندازه گیری های انجام شده توسط یک کاربر) و تکرارپذیری (تکرار اندازه گیری های انجام شده توسط کاربران مختلف) به خوبی عمل می کنند.

گیج حفره تپانچه

میکرومتر داخلی

یک میکرومتر داخل سنج یا داخلی دارای بازوهای بیرون زده است به این معنی که فک ها را می توان در یک سوراخ قرار داد و سپس برای اندازه گیری در تماس با سطوح داخلی قرار داد. البته این یک سیستم اندازه گیری دو نقطه ای است که می‌دانیم محدود است. محدودیت دیگر ممکن است طول فک ها در صورت کار بر روی سوراخ عمیق باشد.

میکرومتر داخلی

میکرومتر استیک استاندارد

یک سیستم دو نقطه ای، میکرومتر در داخل سوراخ قرار می گیرد قبل از اینکه نقاط منبسط شوند تا با دیواره سوراخ ملاقات کنند. سپس کاربر می تواند میکرومتر را در اطراف محیط سوراخ بچرخاند تا ناهماهنگی ها را بیابد و حداکثر شعاع را اندازه گیری کند. هنگام استفاده از این نوع سنج، تکنیک و مهارت مهم است.

میکرومتر استیک استاندارد

6. در بور گیج حفره دار به دنبال چه چیزی باشید

اکنون شما ایده ای از نوع سنج حفاری مناسب برای کاربرد خود دارید. برای اطمینان از اینکه انتخاب شما دقت عملیاتی و قابلیت اطمینان مورد نیاز برای دستیابی به نتایج دلخواه خود را ارائه می دهد، به مشخصات کلی گیج های حفاری نگاه می کنیم.

دامنه

محدوده ابزار اندازه حفره را که برای اندازه گیری مناسب است بیان می کند. شما باید ایده ای از اندازه حفره که باید اندازه گیری کنید داشته باشید، بنابراین می‌دانید که آیا نقاط تماس به سطح حفره می رسند یا خیر! اگر حفره های با اندازه‌های مختلف را اندازه‌گیری می‌کنید، ممکن است به یک مجموعه بور گیج حفره‌ای با چندین گیج یا سرهای قابل تعویض نیاز داشته باشید تا طیف وسیعی از سوراخ‌ها را پوشش دهد.

اندازه گیری عمق

اگر برای اندازه‌گیری داخلی نیاز به رسیدن به داخل سوراخ در عمق دارید، عمق اندازه‌گیری گیج نشان می‌دهد که چقدر به داخل سوراخ می‌رود. میله های اکستنشن که عمق اندازه گیری را افزایش می دهند برای اکثر گیج های دستگیره چرخشی و تپانچه ای موجود هستند.

وضوح

وضوح کوچکترین واحد اندازه گیری است که ابزار قادر به ثبت آن است. انتظار می رود وضوح بین 0.01-0.001 میلی‌متر در اکثر بور گیج های حفره باشد. باز هم، شما ایده ای خواهید داشت که اندازه گیری های شما چقدر باید دقیق باشد.

دقت

با علامت ± نشان داده شده است، دقت یک گیج حفره‌ای، حاشیه خطای دستگاه را نشان می‌دهد. قرائت ممکن است بالاتر یا کمتر از اندازه گیری واقعی مورد در حاشیه دقت اعلام شده باشد.

تکرارپذیری

تکرارپذیری انحراف مورد انتظار زمانی است که یک فرد به طور مکرر از گیج حفره برای اندازه گیری همان حفره تحت شرایط مکرر استفاده می کند. در نظر گرفتن بسیاری از برنامه ها، به ویژه زمانی که از ابزار برای بررسی کیفیت تعداد زیادی از محصولات استفاده می شود.

نوع نقاط تماس/سرهای اندازه گیری

نقاط تماس با شکل خاص برای کاربردهای خاص در صورت نیاز در دسترس هستند. مواد نقطه تماس نیز مورد توجه است. نقاط نوک کاربید یا کاربید قوی، طولانی مدت و به طور کلی رایج ترین هستند.

رتبه بندی IP

قرار گرفتن در معرض گرد و غبار و مایعات اغلب برای تجهیزات اندازه گیری دستی در محیط های بیرونی یا کارگاهی مورد توجه قرار می گیرد. رتبه IP یک ابزار الکتریکی سطح حفاظت آن را در برابر نفوذ گرد و غبار و مایعات بیان می کند.

اکنون شما با انواع بور گیج ها آشنا شدید. بیایید مارک ها و مدل های خاص بور گیج را بررسی کنیم.

7. بهترین تولید کنندگان بور گیج

بور گیج اینسایز

اینسایز اولین نام تجاری است که اغلب با بور گیج های همراه است و دلیل خوبی هم دارد. طیف محصولات آنها و همچنین کیفیت سازهای آنها چشمگیر است. به عنوان پیشروترین تولید کننده بور گیج در جهان، آنها به طور مداوم به دنبال ارتقای قابلیت های تجهیزات خود از طریق نوآوری در طراحی و فناوری های جدید هستند.

سایر ویژگی های چشمگیر بور گیج اینسایز عبارتند از:

  • نیروی ضامن دار قابل تنظیم – یکی از ویژگی های بسیار سودمند بور گیج های اینسایز، نیروی ضامن دار قابل تنظیم است.
  • خروجی داده بی‌سیم Sylvac – اتصال بلوتوث/بی‌سیم Sylvac و ویژگی‌های مربوطه هیچ‌کدام از آنها بی‌تفاوت هستند.

بور گیج میتوتویو MITUTOYO

شرکتی با شهرت بلند و شایسته در دنیای اندازه‌شناسی، طیف سنج‌های داخلی آن‌ها شامل بور گیج‌ میتوتویو تلسکوپی، سنج‌های مته چرخشی استاندارد، بورگیج‌های با فشار باز (شبیه به طراحی دستگیره تپانچه از این نظر که با اهرم کار می‌کنند)، بور گیج‌های سیلندر، میکرومترهای چوبی و میکرومترهای داخلی است.

جمع بندی- انواع بورگیج

فاکتورهای زیادی برای در نظر گرفتن اینکه کدام نوع، مارک و مدل بور گیج برای کاربرد شما مناسب است، وجود دارد. اگر به ابزاری با دامنه اندازه گیری گسترده نیاز دارید، برای کاربردهایی که دسترسی به آن دشوار است، و نیاز به اندازه گیری سریع و دقیق، ممکن است بورگیج اینسایز مناسب باشد. بهترین گزینه شما با این حال، اگر به سادگی به دنبال اندازه گیری دقیق یک سوراخ هستید، ممکن است یک گیج اندازه گیری ساده و بسیار ارزان‌تر سیلندر کافی باشد.

در این نوشته به سوال بورگیج چیست و همچنین انواع بورگیج پاسخ دادیم. امیدواریم این راهنما به شما دانشی داده باشد تا با اطمینان بورگیج مورد نیاز خود را انتخاب کنید. اگر از این مقاله لذت برده اید و از آن استفاده می کنید، لطفاً آن را مستقیماً یا در رسانه های اجتماعی خود با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *